• PROJEKTY EDUKACYJNE REALIZOWANE W PRZEDSZKOLU W ROKU 2022/2023

OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO

„ PRZYBIJ PIĄTKĘ RODZINIE ”

Rodzina jest podstawowym i najważniejszym środowiskiem, w którym rozwija się dziecko. To rodzina  stara się stworzyć swoim dzieciom jak najlepsze  warunki rozwoju, przekazać istotnewiadomości o świecie oraz ugruntować  pewne postawy uczuciowe. Rodzina jest również doskonałym ośrodkiem doskonalenia zainteresowań dzieci.
            Rodzice kształtują  osobowość dziecka, jego świat myśli, uczuć, dążeń oraz uczestniczą w procesie  tworzenia poczucia własnego „ja”. Przedszkole wspomaga wychowawczo rodziców, wspiera, pomaga oraz stara się rozwijać umiejętności wychowanków.

Projekt ma na celu wzmocnienie roli rodziny oraz zbliżenie ze sobą poszczególnych jej członków, uświadomienie dzieciom, że w jedności rodziny tkwi siła niezbędna do pokonywania wszelkich przeciwności losu.

Głównym założeniem projektu jest edukacja i wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.

Projekt jest zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego.

Projekt wychodzi naprzeciw kierunkom polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023, szczególnie w kwestii Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych.

CELE:
            - Ukazanie wartości rodziny w życiu osobistym i społecznym człowieka.

- Wspomaganie przez przedszkole wychowawczej roli rodziny.

- Kształtowanie poczucia pokrewieństwa.

- Wzmocnienie prawidłowych relacji dziecka z rodziną.
            - Poznanie genealogii swojej rodziny.

- Przestrzeganie praw dziecka zarówno przez rodziców, nauczycieli i pracowników przedszkola.

- Udział w konkursach i warsztatach rodzinnych organizowanych przez przedszkole.

- Kształtowanie umiejętności świętowania ważnych rodzinnych uroczystości.
            - Budzenie twórczości i wyobraźni dzieci.
            - Budowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy przedszkolnej/szkolnej.
            - Doskonalenie umiejętności zachowania się w stosunku do osób dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe).
            - Zwrócenie uwagi na znaczenie pracy w życiu człowieka.