• Historia naszego przedszkola

• 1976

Geneza powstania

Z inicjatywy Gminnego Dyrektora Oświaty Mariana Kuca decyzją władz samorządowych powołano w Tokarni przedszkole dnia  1 sierpnia 1974 roku. Ze względu na brak odpowiedniego budynku początkowo ulokowano je w domu prywatnym państwa Durków. Warunki lokalowe były bardzo trudne, a dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym przybywało, gdyż korzystały z niego oprócz 6-latków, dzieci 3-, 4- i 5letnie.

W roku 1976 przedszkole liczyło już trzy oddziały, co skłaniało władze oświatowe do szukania nowych rozwiązań. W 1981 roku podjęto remont dworu Targowskich. Dzięki staraniom ówczesnej dyrektorki przedszkola Grażyny Ralskiej, Gminnego Dyrektora Oświaty Mariana Kuca oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie Urząd Gminy przekazał wyremontowany budynek na rzecz przedszkola.

• 1984

Otwarcie nowego przedszkola

1 września 1984 roku rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole z siedzibą w dworze Targowskich. W tym uroczystym dniu otwarcie placówki uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Delegatury w Myślenicach, władze gminne, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy oraz mieszkańcy wsi. Po oficjalnym powitaniu gości przez dyrektor Grażynę Ralską, nastąpiła część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków

• 1984-2019

Budynek i lokalizacja- dwór Targowskich

Przedszkole zlokalizowane jest w zachodniej części dworu, jest dwukondygnacyjne niepodpiwniczone. Placówka korzysta z podpiwniczenia pod skrzydłem wschodnim. Przedszkole posiada jedną klatkę schodową i dwa wyjścia ewakuacyjne na zewnątrz, jednak architektonicznie jest związane z pozostałą częścią budynkuCzęść wschodnią dworu zajmuje na piętrze Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, na parterze znajduje się sala wystawowa „Galerii dworek” oraz reprezentacyjna sala obrad Rady Gminy Tokarnia. Wejście do części wschodniej zdobią witrażowe drzwi pamiętające czasy Targowskich z umieszczonym na nich rodowym herbem Tarnawa.

Do kompleksu przedszkolnego zalicza się również park. Dzięki temu powierzchnia terenu wokół przedszkola wynosi 8200m². Cały kompleks dworski wraz  z parkiem znajduje się w rejestrze zabytków od 1961 r. Najcenniejszymi drzewami  w parku są wiekowe ogromne modrzewie europejskie (Larix decidua),  a najpospolitszym gatunkiem lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos). Występują tu czeremcha zwyczajna (Prunus padus), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), wierzba krucha (Salix fragilis) i jesion wyniosły (Fraxinus excelsior). Wśród krzewów jest lilak pospolity (Syringa vulgaris). Bogata szata roślinna parku składa się m.in. z takich roślin jak: koniczyna biała (Trifolium repens), stokrotka pospolita (Bellis perennis).

• 2013/2014

Remont przedszkola

Wykonany w roku szkolnym 2013/2014 generalny remont dworu Targowskich nadał budynkowi obecny charakter. Wszystkie sale przedszkolne, kuchnię oraz jadalnię zmodernizowano w miarę możliwości finansowych. Remont dotyczy również drugiej części dworu, którą zarządza GOKiS w Tokarni.

W 2019 roku oddano do ogólnodostępnego użytku również park dworski, którzy zagospodarowano alejkami.