• Drodzy Rodzice, w związku z ogłoszeniem stanu epidemii w Polsce zachęcam Państwa do wykonywania z dziećmi ćwiczeń logopedycznych w domu.

Warto w tym celu skorzystać z poniższych linków, na których można znaleźć ćwiczenia online. Znajduje się tam dużo ćwiczeń do wydrukowania oraz dużo ciekawych pomysłów na zabawy logopedyczne w domu. Podaję Państwu linki do tych stron,  z których można pobrać materiały za darmo.

domologo.pl

www.logopestka.pl

www.logopasja.pl

www.superbelfrzy.edu.pl

www.pracownialogopedy.pl

logozabawy.pl

logopedarybka.pl

ĆWICZENIA PERCEPCJI SŁUCHOWEJ I SŁUCHU  FONEMOWEGO

Ćwiczenia dla dzieci  młodszych:

• Rozpoznawanie dźwięków płynących z otoczenia, nazywanie ich
          • Naśladowanie liczby uderzeń, np. palcem o blat stołu
          • Dzielenie imion na sylaby (wyklaskiwanie), mowa robota

Ćwiczenia dla dzieci starszych:

• Wyróżnianie wyrazów w zdaniu (układanie takiej samej liczby klocków jak liczba wyrazów w zdaniu)
          • Kończenie słów po podaniu pierwszej sylaby/samogłoski
          • Wyszukiwanie w otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się podaną sylabą/samogłoską
          • Różnicowanie opozycji fonemów w wyrazach („Czy mówię to samo słowo, czy inne? np. kura – góra )
          • Reagowanie na źle wymówiony wyraz przy pomocy wcześniej ustalonego sygnału np. podniesienie ręki, klaskanie w dłonie

ZABAWY  DOSKONALĄCE  SŁUCH  FONEMOWY

Polowanie na sylaby.

Rodzic  wymawia różne wyrazy, dzieci szeleszczą foliową lub papierową kartką, gdy słyszą wyraz z poszukiwaną sylabą (np. „sza”:  rów, szafa, słoń, szalik, maszyna, sok, radio, żaba, szakal, lew, szałas, sukienka….)

Dobrze czy źle?

Rodzic wymawia wyrazy prawidłowo lub wadliwie – dzieci mają za zadanie podnieść uśmiechniętą buźkę (narysowaną i wyciętą z kartonu), gdy usłyszą wyraz wypowiedziany prawidłowo, lub buźkę smutną- gdy usłyszą słowo wypowiedziane nieprawidłowo.

Tu czy tu

Dzieci maja za zadanie posegregować obrazki zgodnie z umówionym kryterium, tworząc dwie kolumny, np. w pierwszej układają obrazki, w których nazwie jest sylaba „pa” , a w drugiej te z głoską  „ma”  itp.

ĆWICZENIA  ODDECHOWE

Ćwiczenia dla dzieci młodszych:

• Wdech z unoszeniem ramion, wydech z ich opuszczaniem
          • W leżeniu- wdech z unoszeniem klatki piersiowej (można na niej położyć misia , który będzie się unosił), spokojny wydech (miś się obniża)
          • Puszczanie baniek mydlanych

Ćwiczenia dla dzieci starszych:

• Chłodzenie zupy na talerzu, chuchanie na zmarznięta ręce czy szybę
          • Dmuchanie baloników bądź naśladowanie wypuszczanego z balonika powietrza
          • Rozdmuchiwanie farb wodnych za pomocą słomki – tworzenie kleksów, kwiatów itp.

ZABAWY DOSKONALĄCE  TECHNIKĘ  ODDYCHANIA

Wrony – wyliczanka

Dzieci nabierają powietrza noskiem i starają się powiedzieć na jednym wydechu, jak najobszerniejszy fragment wyliczanki:

Jedna wrona bez ogona, druga wrona bez ogona itd.

Nurek

Dzieci wykonują szybki wdech przez nos, jak przed zanurzeniem się pod wodę i zatrzymują powietrze przez około trzy sekundy (nurkują), po czym powoli je wydychają  (ustami – wynurzają się). Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie, pamiętając, by ćwiczyć bez nadmiernego wysiłku.

Bibliografia:

Panaś R., Baw się z nami sylabami. Ćwiczenia i zabawy logopedyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2013

Życzę miłej zabawy

Małgorzata Stopka